<< Zpět na aktuality
aktualita

21.09. 2017   

Vánoční koncert bude mít podtitul Blues in Soul Afterparty

Po celý rok 2017 si skupina Framus Five s Michalem Prokopem připomínala 50 let na scéně. Série výjimečných akcí vyvrcholí tradičním vánočním koncertem s řadou zajímavých hostů. Ponese podtitul Blues in Soul Afterparty. Je připraven na 22. prosince do jednoho z nejoblíbenějších pražských sálů, Fora Karlín. Vstupenky jsou ode dneška k dostání v síti Ticketpro.

Pořádání vánočních koncertů je u Michala Prokopa a Framusu Five tradice – ve Foru Karlín se bude konat počtvrté. Fanoušky bývají tyto koncerty obvykle více než vstřícně přijaty. Mimo jiné i proto, že si každý rok připraví Michal Prokop nějakou hudební specialitu, kterou je zpravidla možné slyšet pouze zde a nikde jinde. Neméně unikátní bývá každoročně i výběr hostů. Jedním z těch letošních je Josef „Saxofon Joe“ Kučera, v Německu už několik desetiletí žijící bývalý člen Framusu Five a skvělý bluesový saxofonista a flétnista. Jména dalších letošních hostí budou zveřejňována postupně v následujících týdnech.

Podtitul koncertu, který připomíná debutové album Michala Prokopa, od jehož vydání příští rok uběhne celé půlstoletí, samozřejmě nebyl zvolen náhodně. „Když se tak ohlédnu zpátky na těch padesát let za mikrofonem, znovu a znovu si vždycky uvědomím, že ten název mé první natočené skladby, který se potom dostal do titulu celého prvního alba, je vlastně jakýmsi mým celoživotním hudebním mottem. Tenkrát, v roce 1968, jsem vůbec nemohl tušit, že to bude platit i za padesát let. Blues in soul, tak to cítím, tak to prostě je,“ říká Michal Prokop. Slibuje, že některé z písní z alba Blues In Soul, které nebyly už dlouho naživo ke slyšení, zařadí do koncertního programu.

Vstupenky na vánoční koncert Blues in Soul Afterparty ve Foru Karlín se prodávají k číslovanému sezení i k stání v předprodejní síti www.ticketpro.cz. „Letos nově zavádíme kategorii exkluzivních dvou řad k sezení s nejlepším výhledem a zvukem. Framus Five slaví padesát let, takže prvních padesát zájemců zájemců o čtvrtou a pátou řadu dostane k nákupu vstupenek na webu Ticketpro kompletní diskografii, tj. 2 CD boxy Pořád to platí 1968-1989 a Už je to napořád 2000-2012 s věnováním od Michala Prokopa,“ zve na koncert jeden z organizátorů akce David Gaydečka.

Vstupenky online k dostání na: www.ticketpro.cz/hudba/jazz-blues/2200518-michal-prokop-vanocni-koncert.html 

Sezení: od 690 Kč do 1990 Kč
Stání: zvýhodněná cena 390 Kč do 30. 10., od 31. 10. 550 Kč

Michal Prokop a Framus Five mají za sebou další úspěšnou sezonu, jejímž dosavadním vyvrcholením byl v půli července dvoudenní festival Krásný ztráty Live v přírodním amfiteátru na Konopišti. Zde se kromě Framusu Five a akustického tria Michala Prokopa představila řada dalších více či méně spřízněných skupin, mj. Mňága a Žďorp, Visací zámek, Yo Yo Band, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Precedens nebo Hudba Praha. S některými z účinkujících si Michal Prokop, jenž zde oslavil 71. narozeniny, pohostinsky zazpíval.

Padesát let s Framusem Five

Framus Five s Michalem Prokopem u mikrofonu datuje svůj vznik rokem 1967, kdy se už pár let fungující kapela rozhodla obrátit ke vzorům ze scény amerického soulu a rhythm´n´blues. Ještě téhož roku se „revitalizovaný“ Framus Five stal senzací 1. československého beatového festivalu, kde byl Michal Prokop vyhlášen nejlepším zpěvákem. Svůj koncertní repertoár Framus Five natočil na debutové album Blues In Soul (1968).

O tři roky později přišel na stejnojmenném druhém albu s ambiciózním projektem Město Er, rozsáhlou artrockovou suitou na slova básníka Josefa Kainara. Na začátku 70. let se pro obecnou nepřízeň normalizátorů vůči rockové hudby Framus Five rozpadl, Michal Prokop se věnoval střednímu proudu a působil v divadle Semafor.

Skupinu obnovil roku 1978 pod lehce pozměněným názvem Framus 5 a po počátečním hledání optimální sestavy i stylu zachyceném na albu Holubí Dante nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem a hudební rezonanci v sestavě, vedené houslistou Janem Hrubým. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984), jež zahájilo volnou trilogii alb, dotvářenou nahrávkami Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989).

Hned zkraje devadesátých let opět skupina načas zmizela ze scény. Michal Prokop opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky a na dráhu moderátora televizní talk show. Koncertoval spíše sporadicky, jednak v triu s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým, jednak se skupinou Friends. S ní také natočil comebackové album Poprvé naposledy (2006), jež zaznamenalo až nečekaný úspěch. Ještě v průběhu jeho příprav se Friends rozešli a na popud Luboše Andršta sestavil Michal Prokop novou podobu Framusu Five, se kterou spolupracuje dodnes a s níž natočil svoje zatím poslední studiové album Sto roků na cestě (2012).