<< Zpět na aktuality
aktualita

11.04. 2013   

MICHAL PROKOP VYSTOUPÍ JAKO PRVNÍ ČESKÝ HUDEBNÍK NA TRADIČNÍM CHICAGO BLUES FESTIVALU!

Michal Prokop před pár měsíci vydal s kapelou Framus Five po 6 letech nové album Sto roků na cestě, které díky zájmu českých posluchačů již získalo zlatou desku. Michal Prokop ji oficiálně převezme 30. dubna na speciálním koncertě s novým repertoárem v pražském Lucerna Music Baru a již se chystá na nový hudební projekt. Se svými dlouholetými spoluhráči Lubošem Andrštem a Janem Hrubým zahrají totiž jako vůbec první čeští muzikanti na tradičním americkém festivalu Chicago Blues Festival. Ten se koná 6. -9. června a letos navíc slaví 30. narozeniny! Všichni tři hudebníci spojí síly 9. června na hlavní scéně Petrillo Music Shell v Grant Parku s hudebníky z amerického tria černošského kytaristy a zpěváka Johna Primera v projektu, který dostal název Chicago Prague Blues Band.

Zahrát si na Chicago Blues festivalu je pro každého hudebníka doslova čest, natož pro českého. Festival byl založen v roce 1984 na památku Muddy Waterse, rok po jeho smrti, přezdívaného také jako „otec chicagského blues“. Od prvního ročníku je festival přístupný zdarma a s návštěvností kolem 500 000 je největším free festivalem na světě. Největší zásluhu na tom má samotné město Chicago. Komisař pro kulturu Lois Weisberg ho před třiceti lety založil a pod patronací radnice se koná dodnes. Na programu má festival jak nová jména blues a spřízněných žánrů tak největší hvězdy jako např. B. B. King, Taj Mahal, Chuck Berry, Johny Winter, Ray Charles a desítky dalších. A co na to říká Michal Prokop? „V USA už jsme jednou hráli, to bylo v roce 2005 na Československém Rockfestu, shodou okolností taky v Chicagu, ale to bylo vystoupení pro naše krajany, žijící v USA. Teď půjde o vystoupení na slavném Chicago Blues Festivalu, pro americké publikum a ve společnosti slavných amerických muzikantů, to je něco úplně jiného, já to považuji za obrovskou poctu a moc se těším.“
Speciální je i samotný projekt Chicago Prague Blues Band. U počátků projektu stála paní Dana Huňátová, generální konzulka ČR v Chicagu, která otevřela jednání s jedním ze zakladatelů festivalu Barry Dollinsem. Projekt vznikl i díky tomu, že obě města jsou v partnerství v rámci programu Sister Cities International Program. Paní Huňátová k projektu ještě dodává: „Podstatou projektu je vznik hudebního tělesa složeného ze tří bluesových hudebníků z Chicaga a tří z Prahy pod názvem Prague Chicago Blues Band, který vystoupí nejprve v Chicagu na Blues Festival a poté v Praze na United Islands České spořitelny, další rok bude opakován pod stejným názvem, ale v jiném složení. Cílem tohoto projektu je vytvořit platformu pro dlouhodobou spolupráci. Doufám, že se nám to podaří.“ Na projektu spolupracují kromě obou zmíněných festivalů a Generálního konzulátu ČR v Chicagu také Americká ambasáda a konzulát ČR v New Yorku.
 
 
Pro další informace, žádosti o rozhovory a fotografie kontaktujte:
Barbora Šubrtová, barbora.subrtova@unitedislands.cz, tel: +420 731 00 50 70
 
Michal Prokop, Zlatá deska Sto roků na cestě
Framus Five a hosté
 
30. 4. 2013 Lucerna Music Bar, 21 hodin
Vstupenky od v prodeji v síti Ticketpro a na pokladně Lucerna Music Baru.
Stání 290 Kč, balkon sezení 490Kč, pro klienty České spořitelny 20% sleva
www.unitedislands.cz
 
United Islands České spořitelny 20. - 22. června 2013
Slavíme 10. Narozeniny! Hudba po celý rok!